Plusoptix- nový moderní diagnostický přístroj
Přístroj Plusoptix je screeningový autorefraktor, který umožňuje měřit oční vady u dětí již od 6. měsíce věku .
Přístroj měří refrakci, sféry, cylindry, osy, velikost zornic, vzdálenost zornic, postavení očí a rohovkové reflexy
POPIS MĚŘENÍ PŘÍSTROJEM PLUSOPTIX:
- měření probíhá bezkontaktně ze vzdálenosti 1 metru (dítě sedí mamince na klíně).
- vyšetření vyžaduje minimální spolupráci dítěte.
- nemusíme „ rozkapávat“ oči ( před vyšetřením nemusíme aplikovat do očí kapky).
- vyšetření trvá krátkou dobu ( desítky vteřin).
- přístroj stanovuje refrakční vadu binokulárně, tedy při jednom měření stanoví vadu obou očí.
- u šilhajících dětí změříme úchylku šilhání a potom vyšetříme každé oko jednotlivě.
Toto vyšetření není hrazeno žádnou zdravotní pojišťovnou, proto je zpoplatněno.
200Kč/za vyš.
!!! PROČ je důležité odhalit oční vadu VČAS !!!
Pro normální vidění je důležitý správný vývoj zraku obou očí. Pokud dítě nemůže z jakéhokoliv důvodu oči správně používat, zrak se nevyvíjí a může se i horšit. Systém vývoje vidění je prakticky dokončen ve 3 letech. Dále se upevňuje do 5-8 let. Pokud neodhalíme oční vadu do této doby, pak takto vzniklé onemocnění můžeme léčebně ovlivnit velmi málo nebo vůbec. Dojde k nevratnému poškození zraku, kterému říkáme TUPOZRAKOST.
Včasné odhalení některé z příčin poruch vývoje vidění dává dítěti naději na správnou a hlavně účinnou léčbu vznikající TUPOZRAKOSTI.
Vidění, neboli zrakové vnímání je výsledkem správné funkce celého zrakového analyzátoru tj. oka, zrakové dráhy a mozkových zrakových center.
TUPOZRAKOST VZNIKÁ U TĚCHTO DĚTSKÝCH OČNÍCH CHOROB:
- ŠILHÁNÍ Při šilhání je obraz vnímaný šilhajícím okem v mozku aktivně utlumován a mozek vnímá pouze obraz oka druhého nešilhajícího. Zrakové funkce šilhajícího oka se přestane vyvíjet. Tím je narušena spolupráce obou očí a důsledkem je ztráta hlubokého a prostorového vidění. Včas diagnostikované šilhání je možno léčit (operace, okluzor) a tím zamezit rozvoji tupozrakosti.
- REFRAKČNÍ (DIOPTRICKÉ) VADY Tupozrakost se v tomto případě vyvine pokud je jedno oko více dalekozraké, krátkozraké či astigmatické než oko druhé. Obraz vnímaný okem s refrakční vadou je neostrý nebo jinak změněný. Proto je v mozku potlačen, aby nerušil informaci z lepšího oka. Včas diagnostikovaná refrakční vada je korigována brýlemi nebo kontaktními čočkami. Tupozrakost pak nevznikne.
- ZÁKALY V OPTICKÝCH PROSTŘEDÍ OKA Vlivem vrozených nebo získaných chorob se mohou zakalit jinak průhledná optická prostředí oka (rohovka, čočka, sklivec). Včasné odhalení zákalu umožení jeho léčbu.
Tupozrakost je onemocnění zákeřné, protože se dlouhou dobu rozvíjí zcela bez příznaků. Dítě vidí zdravým okem normálně, vjem tupozrakého oka nepostrádá. Proto diagnosa tupozrakosti rodiče často překvapí až při nástupu dítěte do školy. Bohužel pravděpodobnost na úspěšné vyléčení tupozrakosti je už velmi malá.
Proto byla vyvinuta metoda videoretinoskopie. Nyní můžeme včas diagnostikovat některé oční choroby vedoucí k vývoji tupozrakosti.
Pomocí přístroje PLUSOPTIX můžeme provádět včasný screening u dětí a odhalit oční choroby vedoucí k tupozrakosti. Včasnou a účinnou léčbou, ve spolupráci s očním lékařem, lze vývoj tupozrakosti zastavit.
použitá literatura: produktový leták firmy Videris s.r.o.